SÄNGERSDOM (1924)

Příběh jednoho domu. Historické a technické zajímavosti o bytovém domě Karla Sängera č. p. 882/4, v Raisově ulici v Děčíně - Podmoklech

1923 - 1945

Náš bytový dům byl postaven v letech 1923-1924 významným podmokelským stavitelem Karlem Sängerem (nar. 26. 3. 1873 v Ústí nad Labem). Ten je rovněž autorem několika dalších bytových domů v podmokelské čtvrti, namátkou č.p. 647 ("Mlíčňák" v Ruské ul.), vzácná modernistická Villa Ingeborg von Philippine und Nikolaus Stolterfoht v Resslově ulici č.p. 702, dále domy č.p. 820, 939, 1036 a 1083 (dnes Oční optika "U Prince"). Sänger vystudoval Státní průmyslovou školu v Liberci (dnešní SPŠSE a VOŠ), která patřila spolu s brněnskou mezi nejstarší a nejvýznamnější odborné školy na našem území. Škola byla založena v roce 1876 zprvu s výukou ve stavebním a strojním oddělení, ke kterým posléze přibylo ještě oddělení chemické. Ve své době patřila tato škola k významným líhním mladých architektů a mezi jejími absolventy bychom našli řadu zvučných jmen: Josefa Zascheho, Adolfa Loose, Roberta Hemmricha, Rudolfa Krausze, Oskara Czepu či Norberta Schlesingera. Stejně tak mezi pedagogy figurovali známí architekti  jako Max Kühn, Heinrich Fanta, Anton Krapf či Karl Winter.

Sängerovým spolužákem na této škole byl významný architekt Rudolf Bitzan, přední představitel geometrické secese a moderny. Bitzan je autorem mnoha architektonicky hodnotných staveb nejen v severních Čechách, ale i v Sasku, na Moravě a na Slovensku. Sänger s Bitzanem úzce spolupracoval na několika stavbách a v roce 1912 se zúčastnili se svým společným projektem architektonické soutěže na nový evangelický kostel v Podmoklech, ve které se umístili na druhé příčce. Více o Rudolfu Bitzanovi např. zde

Dekorativisticko klasicizující fasáda našeho bytového domu je velmi blízká Bitzanově tvorbě, takže je zřejmé, že Sänger čerpal inspiraci právě od svého spolužáka a z dobrých teoretických základů z liberecké průmyslové školy. Tomu odpovídá pečlivá pravidelnost, souměrnost a vertikální členění historizující uliční fasády. Použité tvarosloví fasády našeho bytového domu je příbuzné např. s honosnou budovou Severočeských elektráren v kombinaci stylů art-deco a klasicizujícího expresionismu (dnes pobočka ČEZ na Teplické ul. č.p. 874/8. Zde jsou patrné obdobné architektonické prvky (půlkruhové střešní vikýře, svislé členění fasády s vpadlými parapetními poli, půlkruhová sklepní okna), jejímž autorem je právě Rudolf Bitzan.

Budova Severočeských elektráren od R. Bitzana
Budova Severočeských elektráren od R. Bitzana

Ukázky Sängerových dalších architektonických děl v Podmoklech: 

Náš dům byl vystavěn v nově vzniklém obvodově uzavřeném bloku řadových obytných budov a jeho fasáda se svým původním architektonickým pojetím od sousedních domů poměrně výrazně liší. Protější budova magistrátu města byla postavena až později - do té doby byly před naším domem zahrady a nízkopodlažní obytné domy spočívající na břehu Jílovského potoka (dnes sídlo Městské policie Děčín).

Objekt byl postaven klasickou zděnou technologií s rozsáhlým užitím v té době velmi moderního materiálu - železobetonu. Ze železobetonu jsou vytvořeny všechny vodorovné nosné konstrukce objektu - monolitické bedničkové dutinové stropy a okenní překlady.

V době nastupující světové hospodářské krize Sänger dům prodává (rok 1930). V období druhé světové války byly v prostorách domu pravděpodobně zřízeny administrativní provozy některého z říšských úřadů. Tomu nasvědčovaly nečitelné zbytky velkoplošných německých nápisů ve Schwabachu, malované na svislé meziokenní pilíře na uliční fasádě, které byly z větší části odstraněny po druhé světové válce (zbyla pouze část nápisu ".....DOM" na středovém pilíři v ose domu - viz fotogalerie původního stavu objektu).

1945 - 2000

Po druhé světové válce byl dům zkonfiskován na základě Dekretů prezidenta republiky Edvarda Beneše a Karl Sänger území tehdejšího Československa opouští. V německém Marienmünsteru (místní část Bredenborn) v Severním Porýní-Vestfálsku založil jeho syn v roce 1968 rodinnou firmu Architektur- und Ingenieurbüro Sänger a věnoval se projektování staveb i nadále. Dnes tato společnost pracuje pod vedením vnuka a dědice Sängerova odkazu, Dipl.Ing. Dirka Sängera. Iniciály slavného předka dodnes zdobí logo firmy. Odkaz na web firmy zde.

Náš dům č.p. 882/4 byl nadále pronajímán národním výborem jako bytový, byly v něm prováděny dílčí stavebně technické úpravy pro prodloužení životnosti. Byla vyměněna střešní krytina na uliční straně střechy za eternitové šablony, část střechy do dvora byla zakryta hliníkovým falcovaným plechem. Po zavedení plynu do objektu bylo v jednotlivých bytech zřizováno vytápění lokálními plynovými topidly, s komíny vyvedenými necitlivým způsobem do fasády, u některých místností bylo osazeno topení elektrické s akumulačními kamny. Celkově však dům nebyl podroben žádné větší rekonstrukci a až do devadesátých let nedostatkem péče trpěl stejně, jako okolní zástavba v majetku města. Díky tomu ale zůstala zachována unikátní uliční fasáda a původní architektonický genius loci.

2000 - současnost

Na přelomu tisíciletí se Město Děčín začalo svého bytového fondu zbavovat a jednotlivé byty byly nabídnuty k odkoupení stávajícím nájemníkům. V roce 2002 vzniká naše společenství vlastníků, jehož administrativní správa a vedení účetnictví je svěřeno děčínské společnosti Duna Reality, spol. s r. o. Předsedkyní nově založeného společenství je zvolena Anna Brejšková, která se v letech následujících významně zasadila o provedení nejdůležitějších oprav našeho domu.

Zahajuje se postupná etapová revitalizace zanedbaného objektu. Jako první probíhají nejnutnější opravy klempířských prvků střechy a okapů a výměny oken, zejména v uličním průčelí domu. Po několika individuálních oknech dochází ke společné výměně všech zbývajících oken za nová plastová, z pětikomorových profilů Finstral, s izolačním dvojsklem typu Float, se snahou o zachování původního členění oken. Vstupní dveře do ulice a do dvora jsou vyměněny za nové dřevěné s izolačním dvojsklem a izolačními výplňovými kazetami, vnitřní dveře jsou renovovány pro sjednocení vzhledu. Byly vymalovány vnitřní prostory domu.

V roce 2011 bylo shromážděním vlastníků rozhodnuto o komplexní opravě uliční fasády. S ohledem na historizující ráz průčelí a v té době omezené finanční prostředky nebylo schváleno zateplení, čímž byla architektonicky unikátní fasáda zachována. Zahajují se stavební práce realizované vítězem výběrového řízení, děčínskou společností Stavební firma Marek Kopinec s.r.o. Návrh technologie opravy, materiálovou specifikaci a technický dozor investora provedl Ing. Rudolf Brejška, DiS. Fasáda byla omyta tlakovou vodou, nepřídržné omítky byly oklepány a obnoveny, stejně jako veškeré původní architektonické prvky. Z důvodu vysokého mechanického namáhání teplotní dilatací na zcela osluněné jižní straně byla fasáda v základní ploše opatřena minerální stěrkou se sklovláknitou výztužnou sítí, nárožními ztužujícími úhelníky a probarvenou akrylátovou krouženou omítkou BASF Prince Color. Užití této technologie bylo navrženo po špatných zkušenostech majitelů sousedních objektů revitalizovaných dříve, kde se po krátké době projevovaly závady v povrchové úpravě fasády (tvorba trhlin, opadávání štuků a částí omítky, vlhkostní poruchy soklů). Součástí opravy byla nová hydroizolace a dlažba na balkonech, výměna veškerého oplechování za nové, z lakovaného pozinkovaného plechu, sanace soklu s použitím voděodolné kamínkové mozaikové omítky. Oprava dvorního průčelí byla odložena na pozdější léta, z důvodu nutnosti dospoření prostředků na její financování.

Historická fasáda domu je povšimnuta odborníky, kteří zařazují náš dům do knižní publikace nejvýznamnějších památek česko-německé architektury v Děčíně (vydává Děčínsko-podmokelská vlastivědná společnost ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v roce 2014). Odborníci a historici oceňují Sängerovu práci a celkovou zachovalost fasády domu. Nicméně v textu publikace kritizují použití výrazných nepůvodních barevných odstínů, které byly schváleny shromážděním vlastníků, ovšem neodpovídají době vzniku našeho domu ani okolní zástavbě. 

V roce 2013 bylo shromážděním vlastníků rozhodnuto o rozšíření návrhu původně schválené opravy dvorního průčelí navíc o zateplení, které by pomohlo odstranit tepelné mosty obálkových konstrukcí a zabrání tvorbě plísní v interiéru místností na neosluněné a půdorysně velmi členité severní straně s nevýhodným poměrem ochlazované plochy a vytápěného objemu. Z důvodu velkých nákladů bylo rozhodnuto o spolufinancování opravy bankovním úvěrem od Stavební spořitelny České spořitelny, a.s. (Buřinka). Stavební práce opět provedla společnost Stavební firma Marek Kopinec s.r.o. Zateplení bylo provedeno fasádními deskami z expandovaného pěnového polystyrenu EPS 70 F tloušťky 12 cm, s lepením a zapuštěným mechanickým kotvením s izolačními zátkami. Povrchové úpravy jsou stejné jako na předním průčelí. Součástí opravy byla i komplexní sanace balkonů s novou hydroizolací, dlažbou a opravou zábradlí otryskáním, žárovým pozinkováním a nátěrem, oprava soklu s kamínkovou mozaikovou omítkou a dokončení výměny oken do dvora za nová plastová.

V roce 2017 probíhají úpravy objektové přípojky plynu a je zaváděn pravidelný úklid společných prostor externí úklidovou službou. Pro tyto účely byl ve sklepě zřízen přívod studené vody, technická úklidová výlevka s baterií a elektrický zásobníkový ohřívač vody spínaný autonomně v týdenním intervalu časovým spínačem.

Budoucnost

Výhledově je uvažováno:

- výměna střešní krytiny (minimálně na uliční části střechy s eternitovou taškovou krytinou, kde se projevují lokální závady a zatékání do prostoru půdy a interiéru bytů v posledním podlaží).

- výměna jednoduchých dřevěných oken na schodišti za nová plastová.

- výstavba dotovaného výtahového zařízení ve dvorní části fasády, se stanicemi v mezipatrech (nutno koordinovat s uvažovanou výměnou schodišťových oken).

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky